Привітання на українській мові
Привітання на українській мові

Історія свята 1 вересня (день знань)

1 вересня школярі, студенти, викладачі та всі, хто має або коли-небудь мав відношення до освітнього процесу, відзначають День знань. Офіційно це свято з'явилося в державному календарі в 1984 році, однак 1 Вересня протягом багатьох років було особливим днем і не тільки для школярів. Що ж передувало появі навчального свята і чому саме в перший осінній день розпочинається новий навчальний рік?

Чому навчальний рік починається 1 вересня
В Росії ніколи не було єдиної дати початку навчального року — заняття в освітніх закладах починалися в різний час. У селах до навчання могли приступити тільки пізньої осені, після закінчення сільськогосподарських робіт, а міські гімназисти сідали за парти в середині серпня. Тільки в 1935 році Раднарком прийняв постанову про єдину дату початку навчання у всіх школах. Першим навчальним днем стало 1 вересня. Тоді ж була встановлена тривалість навчального року та введені фіксовані канікули.

Дата 1 вересня була вибрана не випадково. У багатьох школах заняття вже починалися в перший осінній день. Причиною цього було те, що на Русі довгий час зустрічали в цей день Новий рік. Після того, коли Петро Перший наказав перенести новорічні свята на 1 січня, початок навчання залишили на колишній даті, щоб не переривати навчальний процес тривалою перервою і не переносити тривалі літні канікули на зиму. Не останню роль в цьому питанні зіграла церква. Більшість шкіл в ті часи були при церквах, а церква не поспішала змінювати звичний календар.

1 Вересня в радянських школах
В радянських школах 1 Вересня завжди було урочистим днем. Головним атрибутом першого навчального дня була святкова лінійка, під час якої вшановували першокласників, які вперше переступають поріг школи. Офіційно свята в календарі не було, але в народі його називали Перший дзвінок або просто — 1 Вересня. Учні завжди приходили в перший навчальний день з букетами, дарували їх коханим вчителям, які після уроків йшли додому з оберемками квітів.

Перший навчальний день не був вихідним, але повноцінних занять, звичайно ж, в цей день бути не могло. Не бачили одне одного ціле літо учнів і вчителів переповнювали емоції, що заважають серйозних занять. Як правило, навчальний рік починали класним годиною, під час якого повідомляли розклад уроків, знайомили з новими вчителями і повідомляли іншу важливу інформацію.

День знань — від звичної дати до свята
У 1980 році Указом Президії Верховної Ради СРСР засновано День знань. Так 1 Вересня на законних підставах з'явилося в календарі і стало офіційним святковим днем. Однак протягом кількох років цей день продовжував залишатися навчальним. У новому форматі його вперше відзначили тільки 1984 році.

У школах замість класної години першим уроком почали проводити Урок світу, метою якого стало виховання патріотизму, гордості за Батьківщину і громадянськості. Поступово в навчальних закладах відмовилися від звичних уроків, День знань перестав бути навчальним, його наповнювали різними розважальними заходами і розвагами.

День знань в сучасній Росії
У новій Росії ніколи навіть не було розмов про те, щоб скасувати улюблений (хоч і супроводжується легким сумом) шкільне свято. У сучасних школах і гімназіях 1 Вересня не є навчальним днем. За багаторічною традицією ранок починається з урочистої лінійки та Першого дзвінка. Учні приходять до школи ошатними, з квітами і кулями. Як завжди, головні винуватці свята — першокласники.

1 Вересня учні влаштовують колективні походи в кіно, театри, парки атракціонів, їздять на екскурсії. Нерідко свято влаштовують прямо в школах і своїми силами — організовують концерти, огляди, конкурси. У вищих і середніх професійних навчальних закладах 1 вересня починають з урочистих зібрань. Тут також не обходиться без квітів викладачам і розважальних заходів.

Перший навчальний день у інших країнах
Після розпаду Радянського Союзу День знань залишився офіційним святом в ряді держав, що вийшли з СРСР. Його відзначають в Білорусії, Вірменії, Україні, Молдові, Казахстані та Туркменії. Діти цих країн продовжують починати навчальний рік у перший день осені, слідуючи звичним традицій радянського свята.

У США до цих пір немає єдиної дати початку навчального року. У кожному штаті існують свої правила — кому-то доводиться сісти за парти початку липня, кому-то в перші дні серпня, а кого-то навчання чекає у вересні. Австралійські школярі беруть в руки підручники в лютому, а німецькі дітлахи прощаються з канікулами в середині жовтня.

Останнім часом і в Росії починають замислюватися про гнучкому графіку навчального року. Причина цього — величезна територія і різні кліматичні умови.

Історія свята 1 вересня (день знань) у віршах та прозі